ÚJRAGONDOLÁS, CSÖKKENTÉS,
ÚJRAFELHASZNÁLÁS

Környezetvédelem

Ahhoz, hogy a földi élet körforgása zavartalanul működni tudjon az embereknek is törekednie kell arra, hogy ne pazaroljanak, ne szemeteljenek, ne rombolják a környezetüket. Azért, hogy a bolygó egyensúlya, természeti értékei, élővilága fennmaradjon a gyerekek is nagyon sokat tudnak tenni. Mit tehetsz te annak érdekében, hogy megvédd a Földet?

Nézd meg videónkat

Helyezd a megfelelő helyre a már nem használt tárgyakat

Ruházkodás

A legtöbben egyre gyakrabban cserélik le a ruháikat újakra, amik aztán ismét hulladékként végzik úgy, hogy van amelyiket kevesebb mint tíz alkalommal hordtak. A kidobott ruhák vagy szeméttelepekre kerülnek, vagy pedig hulladékégetőkben tüzelik el őket. Mindkét megoldás nagyon káros a környezetre. A gyerekeknek sokszor a felnőtteknél is gyakrabban kell cserélni a ruhájukat, mivel ők még kinövik azokat.

Mit tehetsz te?

Ha kiszakad a nadrágod, kabátod játék közben, nem kell máris újat vetetni a szüleiddel, csak kérd meg őket, hogy varrjanak rá egy foltot, ami eltakarja a szakadást. Ruhajavító üzletekben, textilboltokban rengeteg fajta foltot lehet találni, mindenféle cuki mesefigurával, állatkával, szép mintával ellátva. Ha anyu, vagy apu nem tud varrni, az sem gond, vannak olyan foltok, amiket csak rá kell vasalni a ruhára.

A kinőtt ruháidat, ne dobjátok ki a szemétbe, hanem vigyétek el ruhagyűjtő konténerekbe, vagy adományozzátok oda segítő szervezeteknek! Ilyenkor mindig gondolj azokra a gyerekekre, akiknek a szüleinek nincs elég pénze arra, hogy új ruhát vegyen nekik. Nagyon sok olyan gyerek van az országban, aki boldogan hordaná azt a sapkát, nadrágot, kabátot, pulcsit, amit te már kinőttél, vagy meguntál.

Szemetelés

A legtöbb csomagolás műanyagból készül, ami a természetben magától nem bomlik le. Az erdőben vagy az utcán eldobott hulladék bekerül a talajba, vagy a folyókba és szennyezi azokat, de az állatokra is káros hatással van. A hanyag módon eldobott műanyagszemét tovább aprózódik, belemosódik a folyókba, tavakba, tengerekbe. A Csendes-óceánon, az áramlatok által összeterelve, hatalmas hulladéksziget alakult ki.

Mit tehetsz te?

NE SZEMETELJ! Minden műanyag, papír és fém hulladéktól a fajtájának megfelelő kukába dobva szabadulj meg! Mivel a műanyag újrahasznosítható, kevesebb energia és kőolaj szükséges az előállításhoz, ha a korábbi csomagolást hasznosítják újra, mint amikor az egész gyártási folyamat lezajlik. A papírhulladék újrahasznosításával fákat menthetsz meg a kivágástól, ezzel pedig az erdőinket véded. A fémhulladékok szinte akárhányszor újrahasznosíthatóak, így ezen hulladéknak a megfelelő szelektív kukába helyezésével is rengeteg energiát spórolsz, amivel pedig kíméled a környezetedet.

Mozgasd a piros nyilat jobbra vagy balra!

Te hol nyaralnál szívesebben?

Táplálkozás

Manapság az emberek többsége úgy jár bevásárolni, hogy nem készít bevásárló listát, hanem azt veszi meg a boltban, amit éppen megkíván, vagy megtetszik neki. A gyerekek a legkülönfélébb fondorlatos módszerekkel igyekeznek rávenni szüleiket arra, hogy megvegyék nekik azt az édességet, amire éppen fáj a foguk. Viszont, ha valaki túl sok cukros inni és ennivalót fogyaszt, annak előbb-utóbb ténylegesen fájni fog a foga, nem csak átvitt értelemben. Az élelmiszerek nem fogyasztható részeit, a belőlük keletkező hulladékot, a kertben felállított komposztálókban lehet gyűjteni, hogy a belőlük létrejövő humusszal táplálják a kert talaját.

Mit tehetsz te?

Ha nem is amiatt szeretnéd megkapni az édességet, mert szereted, hanem mert valami ajándékot csomagolnak hozzá, akkor előbb gondold végig, hogy hányszor fogsz majd játszani azzal a játékkal. A legtöbb esetben ezeket a játékokat már aznap megunják a gyerekek és többet elő sem veszik, ezzel pedig csak hulladékot termelnek. Ha mindenáron szeretnél valami édességet, akkor inkább kérd meg a szüleidet, hogy vigyenek el egy cukrászdába, vagy fagyizóba.

Pazarlás

A pazarlásnak sok fajtája van. Sokan égetik a villanyt feleslegesen a lakásukban, mások a vizet pazarolják azzal, hogy túl sokat használnak mosogatáshoz, mindig fürdenek zuhanyzás helyett, vagy teljesen kinyitott csapnál mosnak kezet. Az energia-, vagy a víz pazarlása mellett az élelmiszerpazarlás a másik olyan komoly probléma, aminek felszámolásához az emberek gondolkodását kell megváltoztatni. A nagy élelmiszerüzletekben, bevásárlóközpontokban kapható élelmiszer és egyéb fogyasztói cikkek gyakran a fél világot körbeutazzák, mire eljutnak a bolt polcaira. Ha van rá lehetőség, a helyi piacon, a környékbeli, hazai termelők által kínált termékeket célszerű megvásárolni, mert ezzel nem csak a magyar gazdaságot támogatjuk, de a környezetet is kíméljük.

Nézd meg videónkat

Kidobás helyett készíts valami újat