A hulladék keletkezésének megelőzésében a háztartások szerepe egyre jelentősebb. A települési szilárd hulladék megközelítőleg 60%-a háztartásokból származik. A kidobott hulladék közé gyakran értékes és felhasználható termékek is kerülnek (legfőképpen elektronikai cikkek), míg a számunkra értéktelenek keletkezése megelőzhető lenne. Szerencsére van megoldás a problémára.
Számtalan lehetőség áll rendelkezésünkre a hulladékhegyek keletkezésének megelőzésére. Egy kis kreativitással, odafigyeléssel és tervezéssel jelentősen csökkenthető a háztartási hulladék mennyisége.
A megoldás a „Hulladékról általánosságban” fejezetben bemutatott hulladékhierarchia elemeiben rejlik, kiemelten az újragondolásban (rethink), a csökkentésben (reduce) és az újrafelhasználásban (reuse).
Az újragondolás folyamata a cselekvést megelőző nulladik lépés, ennek ellenére a környezettudatos életmód talán egyik legmeghatározóbb része. A jelenlegi életvitelünk felmérése, a tudatos tervezés és a lehetőségek felmérése mind szerves részét képezik a folyamatnak. Ebben a szakaszban a leggyakrabban felmerülő kérdések:
Miért ügyeljek a kevesebb hulladéktermelésre?
A tiszta környezet az emberek számára egy alapvető igény és kötelesség. A szomszédságok és közösségek egy nyugodtabb, tisztább, egészségesebb és élhetőbb életteret tudnak teremteni maguknak a szennyezés megelőzésével. A hulladék nem megfelelő kezelése (amelyet gyakran a mennyisége idéz elő) a hulladéklerakókban talaj és vízkészletek szennyezéséhez, tüzeléssel légszennyezéshez és egyéb környezeti károkozásokhoz vezethet.
Miért én cselekedjek? Milyen pozitív hastással lehet ez rám nézve?
Gyakori tévhit, hogy a környezettudatos életmód egy drága életmód. A
felesleges termékek megvásárlásának elkerülése, a régi árucikkek
újrahasználata vagy újrahasznosítása jelentős megtakarításokat
eredményezhet. Fontos megjegyezni, a túlfogyasztásból származó
termékekért kétszer is fizetünk: a megvásárlásakor és az
ártalmatlanításkor.
Az anyagi haszon mellett, a korábban közösségi érdekként említett,
biztonságos, tisztább és élhetőbb környezet szintén kihatással van
egészségünkre és közérzetünkre.
Hogyan kezdjek hozzá?
A legfontosabb, hogy a hulladék megelőzését és kezelését a napi rutin részeként kell felfogni. Az újragondolás elsődleges célja ennek a rutintevékenységnek a megtervezése.
Mi változik azzal, hogy nem veszem meg a terméket?
„A boltok termékeit már legyártották, ha nem veszem meg akkor a bolt dobja ki helyettem”. Bár az állítás a jelenlegi helyzetben igaz, azonban a vásárlók alacsonyabb fogyasztásához idővel igazodni fognak az üzletek, amely a túltermelést is visszaszorítja.
Hogyan győződhetek meg arról, hogy sikeres, amit csinálok?
A kezdeti állapot felmérésének itt van igazán nagy szerepe. Követheted mennyivel csökken a heti vagy havi hulladéktermelésed és kiadásaid. Nem szabad azonban elfelejtkezned a közvetett hatásokról sem (sikerélmény, környezetvédelem, tanulási lehetőség), amelyek javíthatják közérzetedet és önértékelésedet.
A csökkentés témakörbe a fogyasztás, felhasználás és hulladéktermelés csökkentése is egyaránt beletartozik. A hulladékképződés csökkentésének a legideálisabb módja, hiszen a később hulladékká váló termék sosem kerül megvásárlásra. A túlfogyasztás elkerülésére számos jó módszer létezik.
Tudatos vásárlás: A vásárlás előre megtervezett módon, a termékek alapos ismerete mellett történik. A környezettudatos vásárlást a termékeken elhelyezett címkék (link) is segítik, amelyek közül a legjelentősebbek egy másik témakörben kerülnek ismertetésre.
Élelmiszerpazarlás megelőzése: Az élelmiszerpazarlás a hulladéktermelésben és a túlfogyasztásban az egyik legjelentősebb tényező. Jelentősége abból adódik, hogy a nagy mennyiség ellenére az egyik szokásokkal legjobban befolyásolható hulladéktípus.
Tartós termékek vásárlása (újratölthető elemek, bevásárlószatyrok, zsebkendők, törlőruhák) az egyszerhasználatos termékek helyett.
Papírtermékek használatának csökkentése (fénymásolópapír, számlák, zacskók)
Csomagolásmentes termékek vásárlása saját táskákkal
Nagy kiszerelésű termékek (irodaszerek) vásárlása a csomagolóanyag minimalizálásáért
Eszközök karbantartása a hosszabb élettartam érdekében
Ritkán használt termékek (szerszámok, dekorációk) kölcsönkérése vagy kölcsönzése
Régi termékek felújítása (bútorok újrakárpitozása)
A legtöbb ember idegenkedik a pazarlás gondolatától. A hulladék jelentős része mégis azon termékekből áll, amelyek enyhén sérültek, öregek, elavultak, rútak vagy elvesztették hasznukat számunkra. Az újrafelhasználás első lépése az ezekben a termékekben rejlő lehetőségek felismerése. A termékek az újrafelhasználással tovább képesek ellátni funkciójukat vagy akár teljesen új alkalmazási módot is kaphatnak egy kis átalakítással.
Néhány példa az újrahasználatra:
csomagolóanyagok és töltőanyagok (pl.: polisztirol) újrahasználata
adok-veszek csoportok (facebook marketplace)
ruhák, bútorok és elektronikai eszközök felajánlása jótékony célra (Ökumenikus Segélyszervezet)
komposztálás
kreatív újrafelhasználási módszerek (DIY)
A háztartások tevékenységéből azonban továbbra is származnak olyan hulladékok, amelyek keletkezését nem tudjuk meggátolni, illetve nem tudunk új funkciót adni nekik. Ezek a termékek többnyire újrahasznosíthatók, anyaguk visszanyerhető vagy felhasználhatóak más termék gyártásában. A megfelelő kezelésükhöz ezért elengedhetetlen a szelektív gyűjtésük, amellyel biztosítjuk a termék körkörös életciklusát.