A körforgásos gazdaság

A körforgásos gazdaság fogalma

A körforgásos gazdaság termelési és fogyasztási modellje arra épül, hogy egyszeri fogyasztás helyett a termékek élettartamát a lehető legjobban meghosszabbítsuk. Erre alkalmas módszer lehet, ha vásárlás helyett kölcsönzünk, a már megvásárolt termékeknek pedig „második esélyt” adunk azzal, hogy megjavítjuk, átalakítjuk, esetleg továbbadjuk őket, illetve amennyiben ténylegesen hulladékká válik, akkor megfelelő módon kerüljön gyűjtésre. Amikor az adott termék eléri az életciklusa végét, akkor az alapanyagokat újra lehet hasznosítani. Így csökken a hulladék mennyisége, ráadásul az alapanyagok és késztermékek újbóli felhasználása gazdaságilag is értékteremtő. A körforgásos gazdaság gondolata mögött az a megfigyelés áll, hogy a természet folyamatai nem termelnek hulladékot: minden mellék- és végtermék egyben valaminek a kiindulópontja is, tehát a természetben lezajló folyamatok által nem termelődik hulladék.

Miért fontos?

A vegyesen gyűjtött hulladékok általában a hulladéklerakón vagy hulladékégetőben végzik, ezért nagyon fontos, hogy a hasznosítható frakciók külön kerüljenek gyűjtésre. Az ömlesztett hulladék válogatása gyakran kivitelezhetetlen és költséges. Az égetéssel megsemmisülnek a hasznosítható anyagok. A lerakással és az égetéssel környezetünket veszélyeztetjük. A szelektíven gyűjtött hulladékok válogatáson esnek át, ahonnan másodnyersanyagként visszakerülhetnek a kereskedelembe. A körforgásos gazdaság lényege, hogy a hulladékokra értékes alapanyagként tekintsünk, ezáltal több szempontból is hozzájárulunk környezetünk védelméhez.

A körforgásos gazdaság előnyei

  • Minden anyag, ami hulladékká válik tulajdonképpen egy elveszített érték, hiszen rengeteg energiát fordítottunk a termék készítésére, kezdve az alapanyagok kitermelésétől az értékesítésig, ezért törekednünk kell arra, hogy valamilyen módon hasznosítsuk, és ne végezze a hulladéklerakóban.
  • Minden termék előállításához első sorban a szükséges nyersanyag kitermelésére van szükség, mely már önmagában számos veszélyt jelent környezetünk számára. A körforgásos gazdaság alapelve, hogy a már felhasznált anyagokat forgatja vissza nyersanyagként a folyamatokba, így megelőzve a kitermelés környezetre káros hatásait.
  • A körforgásos gazdaság fontos szerepet játszik a nyersanyagok iránti megnövekedett kereslet (nyersanyaghiány, újabb nyersanyag lelőhelyek költséges és környezetkárosító felkutatása) problémáinak megoldásában.