Tudatos vásárlás

A tudatos vásárlás lényegében három rendkívül fontos üzenetet hordoz magában. Kerüljük a túlfogyasztást, tájékozódjunk megfelelően a termékekről és keressük a számunkra és a környezet épségének óvására legideálisabb megoldást. A Tudatos Vásárlók Egyesülete 12 pontot fogalmazott meg a megfelelő termék kiválasztásának segítésére:

A tudatos vásárlók 12 pontja

1.

A pénzeddel szavazol!

A vásárlás a te döntésed. Eldöntheted, hogy mit támogatsz a vásárlásoddal és mi az, amit nem. Nem kell támogatnod a környezetszennyezést, vegyszerezést, gyermekmunkát, káros és felesleges dolgok tömeges gyártását.

2.

Hulladékot termelni a legdrágább!

A hulladék értelmetlen pénzkidobás Neked és terhelés a környezetnek. Mindig gondold végig, mennyit dobsz majd ki abból, amit megveszel!

3.

Cetli

Vásárlás előtt írd össze, mire van szükséged! A nagy üzletek profi módszerekkel csábítanak felesleges pénzköltésre. Ne hagyatkozz ‘polctrükkökre’!

4.

Helyben

A nagy bevásárlóközpontok helyett vásárolj piacon, vagy helyi boltban! Kutasd fel a jó helyeket! Támogasd a helyi termelőket, kisiparosokat és gyártókat! Válaszd a szezonális élelmiszert!

5.

Mennyi műanyagot viszel haza?

Vigyél magaddal táskát, szatyrot, ne fogadj el zacskót mindenhol! Válaszd az egyszerűen csomagolt árukat! Keresd a visszaváltható, illetve újrahasznosított csomagolást!

6.

Egyél klímabarát módon!

A hús és tejtermékek lényegesen jobban terhelik a környezetet, mint a növényi élelmiszerek. Egyél több zöldséget, kevesebb húst és iktass be hetente vega vagy vegán napokat!

7.

Láss tisztán!

Tanuld meg, hogyan hatnak a reklámok! Láss túl a vonzó külsőn és kerüld el a túlfogyasztást!

8.

Olvasd el a címkéket!

Az élelmiszerek és kozmetikumok számos környezetre ártalmas anyagot tartalmazhatnak. Használj környezetbarát termékeket, amelyeket ökocímkék segítségével ismerhetsz fel! Ne dőlj be a zöld színnek és a környezetvédelem szempontjából jelentéktelen ökocímkéknek!

9.

Erőszakmentes jólét

Válassz olyan termékeket, amelynek az előállítása során nem végeznek állatkísérleteket és nem károsítják az élőhelyeket!

10.

Tartós használat!

Kerüld az eldobható dolgokat, mert ezek tömeges előállítása és kidobása energiapazarlással és környezetszennyezéssel jár!

11.

Nem mindegy!

Ha nincs tökéletes megoldás, keress mindig a jobbat! Jelezd a döntéseddel a cégeknek, hogy fontos a fenntartható, etikus működés!

12.

Közösen könnyebb

Sose gondold, hogy céljaiddal egyedül vagy! Csatlakozz zöldülő közösségekhez, mert együtt kis lépésekkel nagyot tudunk változtatni!

Forrás: Tudatos Vásárlók Egyesülete

A listán 8. pontjában szereplő „Olvasd el a címkéket!” megjegyzés különösen jelentős, hiszen a termékeket ellepték a haszontalan, környezetvédelmi szempontból minősítő erővel nem rendelkező címkék. A jelentéktelen ökocímkék elkerülése érdekében ezért a legmegbízhatóbb ökocímkék és címkék ismerete elengedhetetlen.

Termékeken található címkék.

zold pont logo
Zöld pont: A címke olyan terméket jelöl, amelyek után megfizetésre került a csomagolás visszagyűjtésének, ártalmatlanításának vagy újrahasznosításának költsége. Nem hordozza magában, hogy a termék újrahasznosítható vagy újra lesz hasznosítva.
kek angyal logo
Kék Angyal: A német minősítés a környezetbarát termékeket különböző feltételek alapján ismeri el. Ide sorolható az alacsony energiaigény, alacsony kémiai kibocsátás, alacsony zajszint és a környezetbarát kialakítás.Magyarországon kevésbé elterjedt, azonban az egyik legmegbízhatóbb jelölés
energu star logo
Energy Star: Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal energiafelhasználási feltételeinek megfelelő termékek.
euro level logo
Európai Uniós ökológiai logó (Eurolevél): uniós tagállamokból származó, előre csomagolt biotermékeket jelöl.
nordic ecolabel logo
Az Északi Hattyú ökocímkét a skandináv országok (Norvégia, Svédország, Finnország, Izland és Dánia) hívták életre. Létrehozásának célja a címkézési rendszer harmonizálása volt. A címke az etikus nyersanyagbeszerzést és a környezettudatos gyártási folyamatokat jelöli.
fsc logo
Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa: Felelős fenntartható erdőgazdálkodás jelképe.
fsc logo
Osztrák Ökocímke: Hasonlóan az utóbbi címkékhez, szigorú előírásoknak kell megfelelnie a terméknek. A gyártás teljes folyamatát minősíti, biztosítva ezzel a vevőt afelől, hogy környezetbarát és egészséges terméket vásárol.
recycle logo
Az újrahasznosítható termékek jelölése, amely nem feltétlenül vonja maga után, hogy a termék valóban újrahasznosításra is fog kerülni. A jelben feltüntetett %-os érték és anyagjelölés adja meg a termék vagy csomagolás újrahasznosított anyagtartalmát.
rainforest alliance logo
Rainforest Alliance Certified: Trópusi erdők megőrzésére fókuszáló védjegy, amelyet azok a vállalkozások kapnak, amelyek képesek tevékenységükkel kiváltani az esőerdők pusztítását.
fairtrade logo
Fair Trade (méltányos kereskedelem): Egyenlőtlenség és szegénység elleni küzdelmet támogató szervezet, amely méltányos áron és tisztességes munkakörülmények között állít elő terméket.
kornyezetbarat logo
„Zöld cédrus” ökocímke: Az Európai ökocímke mintájára készített magyar védjegy, amely a tiszta és környezetbarát technológia alkalmazását jelöli.
magyar termek logo
Magyar Termék: A védjegy célja az eredettanúsítás. A végfeldolgozás hazai, illetve elsősorban a hazai piacra termelnek.
szelektiv logo
Szelektív gyűjtést igénylő termékeket (elektronikai eszközök, akkumulátorok, elemek) jelölő címke, amelyet a 264//2004. Kormányrendeletben került bevezetésre.
naturland logo
Naturland: Állattenyésztést és növénytermesztést egyaránt minősítő címke, amely célja a természetes módon előállított/meghagyott élelmiszerek védelme.
eu ecolabel logo logo
Európai Uniós ökocímke: Európai Fogyasztók Szervezete és az Európai Környezetvédelmi Iroda által egyaránt elismert minősítés.
demeter logo
Demeter: Ökológiai gazdaságok termékeit minősíti. Az egyik legszigorúbb és ebből adódóan legmegbízhatóbb védjegy.
Egészségi veszély logo
Egészségi veszély
Mérgező logo
Mérgező
Maró hatású logo
Maró hatású
Veszélyes a környezetre logo
Veszélyes a környezetre
egészségre veszélyes logo
Súlyosan veszélyes az egészségre
Tűzveszélyes logo
Tűzveszélyes
oxidalo logo
Oxidáló hatású
Robbanásveszély logo
Robbanásveszély
nyomas logo
Nyomás alatt lévő gáz

Energiacímke (érdemes feltüntetni a 2021-es változás miatt, de nem kapcsolódik direkt módon a hulladék témakörhöz)

Az energiacímke célja a berendezések energiahatékonyság szerinti besorolása A-tól G-ig. Az elmúlt évtizedben számos berendezés kategorizálása kibővült egészen az A+++ kategóriáig, ezért 2021-ben korszerűsítésen esett át a címke és több berendezés energiahatékonysága visszaminősítésen esett át. A korszerűsített címkével ellátott berendezések közé sorolhatók a hűtőgépek, mosogatógépek, mosógépek, televíziók, villanykörték és lámpák.

Eltérések a régi és új címkék között:

Kiegészítő adatokkal bővült a címke. pl.: a zajszint szerinti besorolás

QR-kód a berendezéssel kapcsolatos további adatokhoz

Eltérő számítás alkalmazása. pl.: Mosógép esetén 100 ciklus a számítási alap az éves fogyasztás helyett

Mosó- és szárítógépek esetén fel kell tüntetni a csak mosáshoz tartozó energiahatékonyságot is

A képen látható energiacímkék rendre:
  • hűtő-,
  • mosogató-,
  • mosógép-,
  • kijelzők-,
Az egyes osztályok túltelítődésének és az címkék átláthatóságának érdekében hozták létre az új osztályozási rendszert. A korábbi A+++/A++/A+ jelöléseket megszűntek, amelyek helyett az A-G skála jelöléseivel látják el a termékeket. Az új osztályozási rendszer követelményei szigorúbbak, így a korábbi A++ besorolású termék már csak megközelítőleg egy B besorolásnak felel meg.

Az energiahatékonysági indexet (EEI) az eszköz energiafelhasználásának jellemzésére használt mutatószám. Számításával meghatározható, hogy egy adott eszköz milyen energiahatékonysági besorolást kap az energiacímkén. Az energiahatékonysági kategóriák (A=>G) határai terméktípusonként eltérőek, a jogszabályban jól definiált értékek.