A tudatos vásárlás lényegében három rendkívül fontos üzenetet hordoz magában. Kerüljük a túlfogyasztást, tájékozódjunk megfelelően a termékekről és keressük a számunkra és a környezet épségének óvására legideálisabb megoldást. A Tudatos Vásárlók Egyesülete 12 pontot fogalmazott meg a megfelelő termék kiválasztásának segítésére:
A pénzeddel szavazol!
A vásárlás a te döntésed. Eldöntheted, hogy mit támogatsz a vásárlásoddal és mi az, amit nem. Nem kell támogatnod a környezetszennyezést, vegyszerezést, gyermekmunkát, káros és felesleges dolgok tömeges gyártását.
Hulladékot termelni a legdrágább!
A hulladék értelmetlen pénzkidobás Neked és terhelés a környezetnek. Mindig gondold végig, mennyit dobsz majd ki abból, amit megveszel!
Cetli
Vásárlás előtt írd össze, mire van szükséged! A nagy üzletek profi módszerekkel csábítanak felesleges pénzköltésre. Ne hagyatkozz ‘polctrükkökre’!
Helyben
A nagy bevásárlóközpontok helyett vásárolj piacon, vagy helyi boltban! Kutasd fel a jó helyeket! Támogasd a helyi termelőket, kisiparosokat és gyártókat! Válaszd a szezonális élelmiszert!
Mennyi műanyagot viszel haza?
Vigyél magaddal táskát, szatyrot, ne fogadj el zacskót mindenhol! Válaszd az egyszerűen csomagolt árukat! Keresd a visszaváltható, illetve újrahasznosított csomagolást!
Egyél klímabarát módon!
A hús és tejtermékek lényegesen jobban terhelik a környezetet, mint a növényi élelmiszerek. Egyél több zöldséget, kevesebb húst és iktass be hetente vega vagy vegán napokat!
Láss tisztán!
Tanuld meg, hogyan hatnak a reklámok! Láss túl a vonzó külsőn és kerüld el a túlfogyasztást!
Olvasd el a címkéket!
Az élelmiszerek és kozmetikumok számos környezetre ártalmas anyagot tartalmazhatnak. Használj környezetbarát termékeket, amelyeket ökocímkék segítségével ismerhetsz fel! Ne dőlj be a zöld színnek és a környezetvédelem szempontjából jelentéktelen ökocímkéknek!
Erőszakmentes jólét
Válassz olyan termékeket, amelynek az előállítása során nem végeznek állatkísérleteket és nem károsítják az élőhelyeket!
Tartós használat!
Kerüld az eldobható dolgokat, mert ezek tömeges előállítása és kidobása energiapazarlással és környezetszennyezéssel jár!
Nem mindegy!
Ha nincs tökéletes megoldás, keress mindig a jobbat! Jelezd a döntéseddel a cégeknek, hogy fontos a fenntartható, etikus működés!
Közösen könnyebb
Sose gondold, hogy céljaiddal egyedül vagy! Csatlakozz zöldülő közösségekhez, mert együtt kis lépésekkel nagyot tudunk változtatni!
Forrás: Tudatos Vásárlók Egyesülete
A listán 8. pontjában szereplő „Olvasd el a címkéket!” megjegyzés különösen jelentős, hiszen a termékeket ellepték a haszontalan, környezetvédelmi szempontból minősítő erővel nem rendelkező címkék. A jelentéktelen ökocímkék elkerülése érdekében ezért a legmegbízhatóbb ökocímkék és címkék ismerete elengedhetetlen.
Az energiacímke célja a berendezések energiahatékonyság szerinti besorolása A-tól G-ig. Az elmúlt évtizedben számos berendezés kategorizálása kibővült egészen az A+++ kategóriáig, ezért 2021-ben korszerűsítésen esett át a címke és több berendezés energiahatékonysága visszaminősítésen esett át. A korszerűsített címkével ellátott berendezések közé sorolhatók a hűtőgépek, mosogatógépek, mosógépek, televíziók, villanykörték és lámpák.
Eltérések a régi és új címkék között:
Kiegészítő adatokkal bővült a címke. pl.: a zajszint szerinti besorolás
QR-kód a berendezéssel kapcsolatos további adatokhoz
Eltérő számítás alkalmazása. pl.: Mosógép esetén 100 ciklus a számítási alap az éves fogyasztás helyett
Mosó- és szárítógépek esetén fel kell tüntetni a csak mosáshoz tartozó energiahatékonyságot is
Az energiahatékonysági indexet (EEI) az eszköz energiafelhasználásának jellemzésére használt mutatószám. Számításával meghatározható, hogy egy adott eszköz milyen energiahatékonysági besorolást kap az energiacímkén. Az energiahatékonysági kategóriák (A=>G) határai terméktípusonként eltérőek, a jogszabályban jól definiált értékek.